تور تایلند

آشنایی با کرابی

درباره تایلند

منطقه زيباي كرابي كه در سالهاي اخير به عنوان يكي از جذاب ترين سواحل جنوب شرق آسيا تبديل شده است ، در جنوب تايلند و در امتداد ساحل درياي آندامان قرارگرفته ورودخانه كرابي از درون آن مي گذرد و به دريا مي ريزد.اين منطقه زيباي گردشگري كه حدود 4700 كيلومتر مربع مي باشد حدود 130 جزيره بزرگ و كوچك آن نيز برجاذبه هاي آن افزوده است و اين منطقه با سواحل ماسه اي سفيد و صخره هاي زيبا و انواع گياهان و جانواران محيطي براي آرامش و استراحت ساخته است. در كرابي مي توان از قايق سواري در سواحل دريا و طبيعت وحشي و پارک های ملی و چشمه های آب گرم و آبشارهای سرد لذت يك سفر خوب رابرد. بين ماههاي دسامبر تا مارس بهترین زمان سفر به کرابی مي باشد. ولي در فصل باران (بین ماه ژوئن تا نوامبر) معمولا چند روز پشت سر هم باران می بارد و سپس دو یا سه روز هوایی عالی برقرار خواهد شد.

گردشگری در کرابی:

شهر کرابی در سال های اخیر و با لنگر انداختن کشتی های تفریحی در آن، به یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی تایلند تبدیل شده است. توریست های زیادی از کرابی به عنوان مرکزی برای بازدید از شهرها و جزایر بی نظیر اطراف آن استفاده می کنند و شب های زیادی را آن جا نمی مانند. اما برخی دیگر از گردشگران نیز از مردم صمیمی، غذاهای خوشمزه ی محلی میوه های ویژه ی گرمسیری، سواحل زیبا و نبودن شلوغی لذت می برند و این شهر را به عنوان مقصد اصلی خود برمی گزینند. اطراف شهر پوشیده از دریا و جنگل های انبوه استوایی است. از دیدنی های اطراف شهر کرابی می توان به کولانتا (Ko Lanta) و کو فی فی (Ko Phi Phi) اشاره کرد. از دیگر جاذبه های کرابی پارک ملی کاو فانوم بنچا (Khao Phanom Bencha National Park) بناهای وات کاو (Wat Kaew)، بازارهای عصرانه ی بندر کرابی (Night Markets) و گشت جزیره ی جیمزباند (James Bond Island) است.

 

كرابي داراي فرودگاه بين المللي است و سفر هوايي به اين شهر از طريق فرودگاه بانكوك بهترين گزينه سفر مي باشد. سفر با قطار گزينه دوم سفر به كرابي است. از طريق زميني نيز مي توان از بانكوك و يا پوكت به اين شهر زيبا سفر نمود.

 یکی از مقاصد معروفی که حتی افراد کم تجربه هم می توانند از آن دیدن کنند، تالاب Princess می باشد که نمای زیبایی از سراسر منطقه ی ساحلی Railey را به شما نشان می دهد. تمام این ناحیه کابل کشی شده که می توانید از آنها به عنوان راهنما استفاده کنید. مسیر گاهی شیب دار می شود و گاهی از جنگل های مسطح عبور می کند.

 

ساحل ریلی مقصدی است که نامش اغلب در لیست بهترین مقاصد گردشگری تایلند ظاهر می‌شود. این مکان درست در جنوب ساحل مشهور آ او نانگ و اطراف یک دماغه‌ی سنگی قرار دارد. نکته اینکه تنها با استفاده از قایق می‌توان به این ساحل دسترسی پیدا کرد. آب‌های شفاف، صخره‌های آهکی، چشم  اندازهای بی نظیر، غارهای گوناگون، یک تالاب مخفی در میان صخره‌ها، بستر نرم شنی و طبیعت بکر از ویژگی‌های جذاب این مکان به شمار می‌روند که همگی آن‌ها در فاصله‌ای کم واقع شده‌اند، به گونه‌ای که می‌توان با پیاده‌روی به همه‌ی آن‌ها دسترسی پیدا کرد. همچنین در این ساحل هیچگونه جاده‌ای وجود ندارد و تنها از طریق مسیرهای پیاده روی می‌توان به اطراف نقل مکان کرد. با وجود اینکه ریلی با خشکی اصلی ارتباط دارد، شبه جزیره‌ی فرا نانگ به طور موثری توسط دماغه‌های سنگ آهکی از بقیه کرابی جدا افتاده است و دره‌های جنگلی شیب‌دارش تنها از طریق آب قابل دسترس هستند. در سفر به کرابی به هیچ وجه بازدید از ساحل ریلی را از دست ندهید.

سوغاتی

مهمترين سوغاتي هاي كرابي شامل :ماهی خشک شده، میگو خشک شده، و قالیچه های کوچک ساخته شده از کاج پیچی مي باشند.

مهمترين غذاي سنتي در كرابي بال صدف مي باشد. ولي در کرابی بدليل قرارگرفتن در كنار دريا توجه زیادی به غذاهای دریایی می شود و انواع مختلفی از آنها به شکل های گوناگون سرو می شود.

در اين منطقه نيز مانند ساير نقاط تايلند جشنها و نمايشهاي  زيادي برگزار مي گردد كه مهمترين آنها عبارتنداز:

جشن چاک پرا

جشن دهمین ماه 

جشن لوی رویا چائو لو 

نمايش ليكه پا

نمايش سايه ها 

جشنها:
در گذشته در زمان برگزاری جشن سنتي چاک پرا، شمایل های تزیین شده بودا برروی قایق ها قرار می گرفتند و در طول رود کشیده می شدند اما امروزه از قایق ها خبری نیست و این جشن روی زمین برگزار می شود در گذشته آوازهای سنتی ملوانان هم به هنگام برگزاری جشن خوانده می شد.
 
جشن دهمین ماه ، اين جشن در دهمين ماه سال قمري برگزار مي شود و این جشن جهت احترام به سنت های گذشتگان و به یاد آنها برگزار می شود. غذاهای خاصی نيز برای این جشن پخته می شود.

جشن لوی رویا چائو لو مصادف با ششمين و يازدهمين بار كامل شدن ماه در تقويم خورشيدي و در جزيره لنتا برگزار ميگردد. این جشن سنتی، جنبه های مدهبی هم دارد و توسط کولی های جزیره لنتا و برخی مناطق اطراف اجرا می شود. آنها آوازهای سنتی در اطراف قایق هایشان می خوانند تا بدشانسی را از آن دور کنند.

نمایش ليكه پا،  شرح ماجراهای ازدواج یک بازرگان هندی از کلکته با یک دختر محلی از کرابی است. در این نمایش، انواع موسیقی سنتی به اجرا در می آید و محبوبیت زیادی هم در کرابی دارد.

نمایش سایه ها این نمایش ها تحت تاثیر فرهنگ هند هستند و البته طرفداران زیادی هم دارند. داستان ها به شکل سنتی و از طریق سایه بازی روایت می شوند.

آب و هوای کرابی:

آب و هوای کرابی هم مانند آب و هوای شهر هواهین می باشد. طبق معمول همیشگی آب و هوای تایلند گرم است و بارندگی شدیدی در بعضی وقتها پیش می آید. بین ماه های دسامبر تا مارس بهترین زمان سفر به کرابی می باشد. ولی در فصل باران (بین ماه ژوئن تا نوامبر) معمولا چند روز پشت سر هم باران می بارد و سپس دو یا سه روز هوایی عالی برقرار خواهد شد.